A párnak, amely a thaiföldi Bangkokból utazott Hongkongba, a Hongkongi nemzetközi repülőtér határőrei azt mondták, hogy nem győzte meg őket a nyaralási szándékuk.

A hölgyek városnézés és vásárolgatás céljából látogattak volna a városba, de szándékukat elutasították a bevándorlási hivatal hivatalos személyei. A párt ezek után arra is megkérték, hogy írjanak alá a nemükre vonatkozó dokumentumokat.

Két dokumentum aláírását kérték tőlük: az egyikkel igazolták volna, hogy átestek teljes nemi megerősítő műtéten, a másikkal pedig beleegyeztek volna abba, hogy önként és haladéktalanul visszatérnek Thaiföldre. A pár visszautasította a dokumentumok aláírását és visszatért Bangkokba.

Jonathan Man Ho-Ching, az egyik nőt képviselő ügyvéd elmondta, hogy „nem tudja kizárni az előítélet és hátrányos megkülönböztetés lehetőségét” és elmondása szerint „a különböző biológiai és társadalmi nemek megértésének hiánya állt fenn”.

Az érintett nőket arról is kérdezték a hivatalnokok, hogy „már levágták-e” nekik, utalva a nemi megerősítő műtétjükre.

A két nő korábban már járt Svájcban, Spanyolországban, Tajvanon és Dél-Koreában is.

Joanne Leung Wing-yan, a Transgender Resource Centre elnökének érvelése szerint a pár korábbi utazásai nem adtak „semmilyen indokot arra, hogy megkérjék őket ilyen papírok aláírására vagy hogy megtagadják a belépésüket.”

„Csak remélni tudom, hogy egyszer egy ettől eltérő bánásmód és megértés fog kialakulni a transznemű emberek felé.” – mondta Wing-yan.

A Bevándorlási Hivatal szóvivője elmondta, hogy a turista hölgyek „gyanúsak” voltak és „nem tudták meggyőzően bizonyítani, hogy valóban csak utazók lennének”.

Egy jogvédő csoport az eset óta sürgeti a hatóságokat, hogy bánjanak több tisztelettel a transznemű emberekkel.